Projekty związane z zielenią

Dbając o bezpieczeństwo pasażerów, pracowników oraz mienia, Tramwaje Warszawskie podczas realizacji swoich zadań statutowych przeprowadzają także prace pielęgnacyjne roślin obecnych na terenach własnych Spółki oraz na obszarach przez nią użytkowanych. Cyklicznie przycinane są gałęzie drzew oraz krzewów mogące naruszyć naziemną infrastrukturę tramwajową, ograniczające widoczność lub przerastające skrajnię torowiska. Spółka zgłasza uwagi do zarządców zieleni i monitoruje stan zieleni w pobliżu pętli tramwajowych oraz szlaków.  Wykonywane są również cięcia służące poprawie stanu zdrowotnego drzew oraz zapobiegające powstaniu zagrożeń takich jak odłamujące się suche gałęzie i konary.

W ramach kompensacji w 2023 roku posadziliśmy 233 nowe drzewa oraz ponad 11 tys. krzewów i bylin. W ramach inwestycji Tramwaj do Wilanowa i Tramwaj na Kasprzaka usunęliśmy drzewa lub krzewy mogące zagrozić infrastrukturze oraz drzewa będących w złym stanie fitosanitarnym. W sumie usunęliśmy 157 drzew.

W 2023 roku kontynuowaliśmy program pilotażowy polegający na obsadzeniu pnączami 17 słupów trakcyjnych. Misja miała na celu dobranie gatunków roślin, ustalenie zakresu zabiegów pielęgnacyjnych oraz ocenę wpływu na infrastrukturę użytkowaną podczas przewozów. Dwa lata wnikliwych obserwacji dostarczyły danych pozwalających stwierdzić, że program ten może być zastosowany także w innych lokalizacjach.

Dalszego ciągu doczekało się zazielenianie ogrodzeń terenów Spółki. Na podstacjach trakcyjnych w rejonie Al. Jerozolimskich oraz ulic Grzybowskiej, Pereca, Filtrowej i Boboli wzdłuż ogrodzeń posadziliśmy bluszcz pospolity, który z czasem utworzy dodatkowy element w formie określonej jako „zielona ściana”. Pozyskaliśmy również projekt ogrodu deszczowego nazywanego błękitno-zieloną infrastrukturą, który ma powstać na terenie ZRP R1 wiosną roku 2024. Ogród zgromadzi deszczówki z dachów budynków Zakładu i tym samym przyczyni się do zwiększenia poziomu retencji wody.

Pod koniec 2023 roku pracownicy Zakładu T1 we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy zdjęli płyty chodnikowe na peronach i dojściach do nich przy ulicy Grochowskiej. Na uwolnionych miejscach wykonali nasadzenia bylin i traw, tworząc rabaty o łącznej powierzchni ok. 306 m2.