Projekty specjalne

Uruchomiliśmy sklep internetowy dla miłośników komunikacji tramwajowej.

W asortymencie znaleźć można produkty nawiązujące do poszczególnych serii taboru tramwajowego. Coś dla siebie znajdą w nim miłośnicy plakatów, ale także tekstyliów czy kubków. Kategorie produktów są sukcesywnie rozwijane. Rozpoczęliśmy od produktów dedykowanych warszawskiej legendzie – tramwajowi 13N.

Celem projektu jest przybliżanie historii warszawskiego transportu tramwajowego nowym odbiorcom.

Tramwaj świąteczny

Świąteczny Tramwaj  wyjechał na warszawskie torowiska trzeci rok z rzędu, oferując mieszkańcom możliwość podróży w wyjątkowo udekorowanym w gwiazdki i choinki składzie, który miał za zadanie wprowadzać pasażerów w świąteczny nastrój. Dodatkowo na tramwaju były widoczne świąteczne życzenia dla pasażerów. Tramwaj kursował po różnych liniach, odwiedzając w ten sposób różnorodne dzielnice miasta, dając szansę większej liczbie osób na skorzystanie z tej atrakcji.

Noc muzeów

W ramach obchodów Nocy Muzeów zorganizowaliśmy Festiwal Tramwajów, który rozpoczął się spektakularną paradą zabytkowych składów. Uczestnicy mieli okazję podziwiać najstarszy wagon typu „A” z 1905 r. oraz po raz pierwszy w historii parad tramwajowych – skład wagonów 13N, znanych wśród mieszkańców stolicy jako „parówki”. Po zakończeniu parady, na pętli tramwajowej na Placu Narutowicza, można było zwiedzić „Muzeum na szynach”, prezentujące bogatą historię warszawskiej komunikacji tramwajowej.

Wymiana zabytkowych tramwajów

W sezonie letnim wymieniliśmy się zabytkowymi tramwajami z tramwajarzami z Krakowa. Do Warszawy przyjechał – na specjalnej lawecie – zabytkowy wagon. Niebieski tramwaj oznaczony symbolem SN4 został wyprodukowany w 1910 roku i początkowo był używany w niemieckim mieście Eberswalde. Do Krakowa trafił podczas II wojny światowej. Nim został pieczołowicie wyremontowany przez krakowskich tramwajarzy przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję… altanki w ośrodku wczasowym nad jeziorem.

My pożyczyliśmy krakowskim nieco młodszy wagon typu N –wyprodukowany w 1949 roku. Jest to wyjątkowy egzemplarz, ponieważ brał udział w otwarciu trasy W-Z 22 lipca 1949 roku. Służył podróżnym także w Szczecinie, a w latach 90. – po remoncie w Krakowie – wrócił do stolicy.

Obydwa wagony trafiły na wakacyjne linie turystyczne. W Krakowie taka linia jest oznaczona cyfrą 0, w Warszawie – literą T.

Obchody Powstania Warszawskiego

W 79 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego przy historycznej zajezdni Wola zorganizowaliśmy wystawę zabytkowych wagonów. Już od początku walk tramwaje były częścią barykad w kilkudziesięciu miejscach stolicy. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję zobaczyć trzy wagony, w kolorach takich, jakie miały podczas okupacji, tabliczki z tamtej epoki oraz rekonstruktorów w strojach z lat 40.